سلام به همه عزیزان!

این هم یک سروده ای که در غربت به دنیا آمده:

وطن !

در غربتم و هوش و هوای دگری است

صد شکر که غم های تو چون همسفری است

از گردش چرخ فلک و موج حوادث

بر قامت موزون و روانم اثری است

در غیب تو سرمایهء شب های مرا بین

کز اشک به دامن همه لعل و گهری است

در زیر قدم های تجاوز چه تپیدی

ای خاک تو بر تارک ما تاج سری است

هر سرور نامرد تو سوداگر تو گشت

در ایل وطن پرور ما تاجوری است ؟

ای مایهء بازار تجارت، وطن من !

از حامی مردانهء خاکت خبری است ؟

ای مهر پدر داده به ما، ای وطن ما !

باور نتوان کرد ترا هم پسری است.

/ 22 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منير سپاس

سلام عرض می کنم لطف نموده برای ايميل روان کنيد چون آدرس ايميل تان نبود ورنه ايميل می نوشتم.

انجیلا پگاهی

سلام خواهر گرامی ، سپاس از گرمای حضور پر محبت تان ، سبز باشید

بدون نام

سلامی چو بوی خوش آشنايی. از بين پيامخانه ها به اين گوشه سرنوشتم کشيد. ديدم خانم اکرمه ملزم غزلی سروده و دوستانی ديگر به نقدش کوشيده و عجب مرا خوش آمد که درين بحث زبانی بگشايم و يا قلمی بکشايم. هر چند پیامخانه ها را جمع متون و سروده ها می خوانم اما تا کنون خیلی کم نوشته ام. از ديدگاه عروض - که محترم ظريفی صاحب نفی اش کرده اند و به جا هم گفته اند - اين غزل کوچکترين کمبودی وزنی ندارد و نه افتی دارد و نه چيزی برای گفتی. خانم مشتاق که خيلی قلم به دست خوبی اند گمان دارم سليقه ای برخورد کرده باشند، چون من کارم وزن شعر است، انصافا کمبود وزنی وجود ندارد. اگر توانمندان اين عرصه و صاحب صلاحيت های شکسته نفس نظری اندازند و چيزکی بنويسند، بحثی خوبی شعله می گيرد که به همه نو پردازان درسی مي شود، بهتر خواهد بود. به خانم مژگان عزيز می نويسم که يکبار ديگر اين سروده را با آهنگش باز خوانی کند.

بدون نام

ببخشيد خانم کريمه را خانم اکرمه نوشتم. معذرت

سلام وعرض ارادت. ملزم عزیز .خواسته ايد اندر وزن غزل (وطن) .نظرم را بنگارم. ۱: من منتقد غزل نیستم ۲ : خانم مشتاق ابرازنظرنموده اند نه نقد. و هر نظریه در حد شخص محترم است. ۳: وقتی قالب غزل را پذیرفتیم ملزم به مراعات تمام دقایق و ظرایف ان هستیم ... ۴:غزل ناب وجود ندارد چون میزان سنج ها متفاوت استند ۵: وزن به لحاظ موجه ها و کشش های اوایی فرق دارد با تقطع ریاضیک ... ۶: نفد گاهی دید خواننده را محدود می کند.. دور بین دستش میدهد تا ان جنبه ای ازنمایش / بازی را ببیند که منتقد خواسته است ... ۷: ( وزن ۰ افاعیلن و مفاعیل ...) چه مال عرب چه عجم ؛عواطف انسانی جغرافیه نمی شناسد... یک مادر عرب همانقدر می تواند بگرید که یک یهودی و همانقدر دختر عرب خوب می تواندبرقصد که دخترک هندی! ۸:اگراین وزن تحملی بود امروز دیگر کاربردی نداشت غزل را هنوز بکارت شعر فارسی می دانند.... به هرحال تا گاهی که نیاز غزل داریم مراعات اصول ان از واجبات است. وعناصر متشکله این اصول به وفور نوشتارهای قدما و معاصرین یافت میشود. و انجام اینکه بجای ؛ است / هست .نوشته شود بهتر است با عرض حرمت.

منير سپاس

با سلام دوباره به خواهر سخنورم ملزم، من در شعر وطن کدام لغزش و عدول شدید وزنی نمی بینم آنچه می بینم تمرین و مشق شعر خوانی برای بانو مژگان مشتاق ، زیرا خود نوشته اند کار شان بیشتر قصه است نه شعر ؛ هر شعر نو را چند بار باید خواند تا روان شود و تقطیع شعر کار هر کس نیست بهتر است آدم شاعر خوب باشد و تنا بر وزن پیچیدن کار مارا آسان نمی سازد اینجا دیدم جسارت های جلوتر از حد صلاحیت عزیزان را که به جای شعر شما شعر سروده اند اگر به ویبلوگ آنها برویم شاید بتوان تمام شعر واره های او را عوض کرد چون به ذوق و سلیقه ما می تواند سازگار نباشد به هر حال اگر کسی نقد می کند باید با بوطیقای شعر اراسته باشد موفقیت بیشتر به شما ارزو میکنم پایدار و استوار به کار خویش در ویبلوگ نویسی ادامه بدهید. با محبت برادر تان منیر سپاس

فريد

سلام خانم ملزم ارزومندم هرجای که هستيد شاد وموفق باشيد خوشحالم که با سايت پرکيفيت شما اشنا شدم تشکر ازاينکه به خانه ای يگانه تشريف اورديد منتظر نظريات سازنده ای شما هستم بهار هميشه همراهت باشد.

مرسل

سلام بر خانم ملزم تشکر از اينکه قدم رنجه فرموديد ويبلاگ زيبائی داريد در خصوص خانمها موفقيت شما و تمام خانم های عزيز افغانی آرزوی ماست راستی جای هارون جان سبز موفق باشيد